Program Festiwalu IN GARDEN

28-30 sierpnia, teren zabytkowego browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15 w Lublinie

DZIEŃ 1. | DZIEŃ 2. | DZIEŃ 3.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy ponieważ ograniczona jest liczba miejsc. Na wszystkich wydarzeniach przestrzegane są zasady sanitarne obowiązujące ze względu na stan epidemii COVID-19.

Piątek, 28 sierpnia 2020

18.00 oficjalne otwarcie festiwalu – otwarcie ogrodów z udziałem artystów przedstawicieli władz miasta, partnerów, mecenasów wydarzenia
prowadzenie: Józef Szopiński

19.00 wernisaż ogrodów z udziałem twórców, oprowadzanie: Józef Szopiński i Wojciech Januszczyk

Izabela Myszka

Izabela Myszka

Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni sztuki ogrodu i Projektowania ogrodu dla hortiterapii. Współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie zaangażowana jest w dydaktykę na kierunku Design Krajobrazu. Jest autorką ogrodów pokazowych oraz publikacji o sztuce ogrodowej i sztuce w ogrodzie.

Myśli różne o ogrodach

W dojrzałym, sierpniowym ogrodzie skumulowały się wartości. Jest w nim piękno natury i kultury. Daję się również zauważyć spokój i, przynależne dojrzałości, znaki przemijania. Jeśli rozważać ogród jak metaforę życia, to ujrzymy w nim człowieka w pokorze oddanego pracy, wędrującego drogą prowadzącą do wyznaczonego celu. Jego myśli w ogrodowej scenerii zajęte są pięknem i dobrem. Dlatego tak lubimy nasze bycie w ogrodzie, dlatego ogród jest naszym rajem na ziemi. Tak oto w dojrzałym ogrodzie jesteśmy jak w niebiańskiej krainie. Idziemy drogą, przystajemy na chwilę aby odpocząć, popracować, nacieszyć się pięknem… taka terapia…

Krzysztof Stasiewicz

Krzysztof Stasiewicz

Mgr. inż. Ogrodnictwa, absolwent AR w Lublinie, studia podyplomowe na SGGW w Warszawie z zakresu Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych. Projektant ogrodów, specjalista i wieloletni praktyk w budowie stawów kąpielowych, właściciel firmy Hortland.

PRZENIKANIE

Nieśpieszne rozważania nad przestrzenią zwaną Ogrodem.
Ogród jako dzieło formalne, uporządkowane i podporządkowane wizji twórcy realizującej potrzeby przyszłego użytkownika, czy ogród jako dzieło natury ledwie muśnięte ręką ludzką?
Wnętrza ogrodowe w architektonicznej bryle, opisane i zaprojektowane od a-z, czy też spontaniczna witalność przyrody nie poddająca się żadnym ramom czy ograniczeniom?
Najnowsze technologie i nowoczesny design a może starocia i poszanowanie tradycji?
Wreszcie materiał roślinny przycięty, uformowany o określonych parametrach, czy może roślinność z naturalnych środowisk charakterystyczna dla danego ekosystemu ?
Nasz mini ogród nie jest próbą odpowiedzi na postawione pytania, nie pretenduje też do miana złotego środka.
Proponujemy zabawę formą i detalem.
Przenikanie stylów – nowoczesny z naturalistycznym.
Przenikanie form architektonicznych z roślinnymi.
Wnikanie elementów użytkowych i artystycznych w strukturę ogrodu.
Wzajemne Przenikanie wnętrz ogrodowych z ich otuliną.
Na koniec skupmy się na odnalezieniu energii tego miejsca, prześledźmy jej przepływy i to jak przenika przez ogród i nas samych.

Małgorzata Tujko

Małgorzata Tujko

Absolwentka Politechniki Krakowskiej na wydziale Architektury Krajobrazu oraz studiów podyplomowych na kierunkach Architektura Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna na Politechnice Krakowskiej oraz Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zwolenniczka przedsięwzięć pozwalających przekuć artystyczną wizję w realne rozwiązania i działania poprawiające zdrowie lokalnych społeczności i ekosystemów. Ceni sobie projekty stworzone z poszanowaniem zarówno oczekiwań inwestorów, jak i środowiska naturalnego. Rozwija swoja wiedzę o zagadnienia etnobotaniczne, poszukuje związków pomiędzy kulturą i tradycjami wykorzystania roślin, które to powiązania implementuje w swoich projektach.

Wojciech Januszczyk

Wojciech Januszczyk

mgr. inż. architekt krajobrazu, absolwent i pracownik naukowy architektury krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, fundator Fundacji Krajobrazy, współwłaściciel firmy architektonicznej Garden Concept. Posiada duże doświadczenie w zakresie kierowania i zarządzania procesami inwestycyjnymi podczas realizacji obiektów architektury krajobrazu, w tym, budowy ogrodów przydomowych, parków zabytkowych i przestrzeni publicznych. W swoich działaniach zwraca uwagę na projektowo – technologiczne rozwiązania poszczególnych elementów przestrzeni.

Joanna Żytkowska

Joanna Żytkowska

Nazywam się Joanna Żytkowska i jestem typowym „miejskim ogrodnikiem”. Własne warzywa hoduję od dziesięciu lat. Zaczynałam od balkonu na siódmym pietrze bloku w środku miasta, dziś mam własny ogród, a cztery małe warzywniki (w tym dwa na dachu domu) to moje ulubione jego części. Sadzę to, co na co dzień przydaje mi się w kuchni. Moje zbiory zamieniam w pyszne dania, desery i przetwory, zawsze w duchu „zero waste”.
Wierzę, że praca z roślinami uszczęśliwia, uczy cierpliwości i dystansu do tego, co nas na co dzień stresuje i spina. To jak wartościowa terapia, tylko nie trzeba za nią płacić, a co więcej – ma się pyszne warzywa za darmo ;). Dlatego chciałabym zachęcić jak najwięcej osób do stworzenia nawet najmniejszego warzywnika, niezależnie od tego, czy do dyspozycji ma się parapet, balkon czy własny ogród. O tym, jak to zrobić podpowiadam na moim blogu: www.poprostuposadz.pl. Ta nazwa to nie przypadek. Kiedy ktoś mnie pyta, jak założyć własny warzywnik najczęściej odpowiadam: „nie zastanawiaj się, po prostu posadź”. Bo rośliny chcą rosnąć, wystarczy je posadzić i czasami podlewać. Tak, to aż tak proste.

Marcin Sudziński

Aleksandra Niewada-Wysocka

Architekt Krajobrazu, Florystka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Swoją pasją i zamiłowaniem do kwiatów i roślin zaraziła już kilka roczników młodzieży i słuchaczy. Swoje pasje artystyczne przelawa na płótno w wolnych chwilach.

Jan Niewada-Wysocki

Architekt zajmujący się głównie przestrzenią mieszkalną w szerokim znaczeniu. Absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka Politechniki Lubelskiej. Oddany rysunkowi i pochłonięty fotografią. Związany z różnymi środowiskami akademickimi wydarzeniami artystycznymi i edukacyjnymi.

OGRÓD – OAZA.

Założenie symbiozy architektonicznej formy z kwintesencją naturalnego środowiska w ramach architektury krajobrazu. Geometryczna, wręcz inżynieryjna forma organiczna cechuje się dwiema stronami elewacji: wnętrza oraz zewnętrza. Główną koncepcją formy składającej się w kształt kapsuły jest hasło garden-in, czyli wewnętrznego ogrodu. Wnętrze wraz z akcentem znajdującym się w środku wykwiecają i ożywiają roślinnością zamkniętą w kapsule przestrzeń. Zewnętrzna elewacja odgradza obiekt sztuczną powłoką, całość kontrastuje z pustynnym podłożem nadając uczucie pragnienia dostania się do wnętrza. Wzmocnienie poczucia tęsknoty nocą nadaje światło. Wraz z zapętlonym słowem czytanym wybranej poezji zaprasza do środka. Motyw książki na elewacji i dobiegającego głosu czytanej poezji ze środka ogrodu uzupełnia zapotrzebowanie na pozytywne wartości, które są niezbędne dla spełnienia dojrzałości. Ta w rozumieniu instalacji nacechowana jest emocjami o pochodzeniu wartości kulturowych i artystycznych.

20.00 performance muzyczny Apifonia kolektywu NoBody

21.00 KINO W OGRODZIE: Martin Sulik „Ogród” (1995)

Sobota, 29 sierpnia 2020

OGRODNICZKI

11.00 Rezerwat Dzikich Dzieci – spotkanie o idei miejsca i zwiedzanie prowadzenie Rafał Sadownik

12.00 warsztaty z zakładania małej pasieki w ogrodzie – dla seniorów cz. 1 prowadzenie Marcin Sudziński

13.00 warsztaty sensoryczne dla dzieci niedowidzących prowadzenie Agata Sztorc

14.00 warsztaty dla dzieci z tworzenia „widoczków” – 1 grupa prowadzenie Magda Franczak

15.00 warsztaty dla dzieci z tworzenia „widoczków” – 2 grupa prowadzenie Magda Franczak

15.00 warsztat wicia wianków prowadzenie Ewelina Kruszyńska

16.00 warsztaty dźwiękowe prowadzenie Grzegorz Paluch

OGRÓD SŁÓW

13.00-16.00 spotkania z architektami, architektami krajobrazów, twórcami i entuzjastami natury, oprowadzanie: Józef Szopiński i Wojciech Januszczyk

Prof. Bolesław Stelmach

Bolesław Stelmach

Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1984 roku – podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Profesora WSPA.
Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., istniejącym od 1992 roku, które tworzą: Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych. Pracownia specjalizuje się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów i domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Lublinie.

Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczna Bolesława Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP.

W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Prof. Aleksander Böhm

 Aleksander Böhm

Mgr. inż. Ogrodnictwa, absolwent AR w Lublinie, studia podyplomowe na SGGW w Warszawie z zakresu Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych. Projektant ogrodów, specjalista i wieloletni praktyk w budowie stawów kąpielowych, właściciel firmy Hortland.

PRZENIKANIE

Nieśpieszne rozważania nad przestrzenią zwaną Ogrodem.
Ogród jako dzieło formalne, uporządkowane i podporządkowane wizji twórcy realizującej potrzeby przyszłego użytkownika, czy ogród jako dzieło natury ledwie muśnięte ręką ludzką?
Wnętrza ogrodowe w architektonicznej bryle, opisane i zaprojektowane od a-z, czy też spontaniczna witalność przyrody nie poddająca się żadnym ramom czy ograniczeniom?
Najnowsze technologie i nowoczesny design a może starocia i poszanowanie tradycji?
Wreszcie materiał roślinny przycięty, uformowany o określonych parametrach, czy może roślinność z naturalnych środowisk charakterystyczna dla danego ekosystemu ?
Nasz mini ogród nie jest próbą odpowiedzi na postawione pytania, nie pretenduje też do miana złotego środka.
Proponujemy zabawę formą i detalem.
Przenikanie stylów – nowoczesny z naturalistycznym.
Przenikanie form architektonicznych z roślinnymi.
Wnikanie elementów użytkowych i artystycznych w strukturę ogrodu.
Wzajemne Przenikanie wnętrz ogrodowych z ich otuliną.
Na koniec skupmy się na odnalezieniu energii tego miejsca, prześledźmy jej przepływy i to jak przenika przez ogród i nas samych.

Prof. Marek Budzyński

Marek Budzyński

Architekt-urbanista, profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Głównej Komisji Urbanistyki i Architektury, Rady Architektury. Autor wielu publikacji indywidualnych i zbiorowych oraz opracowań naukowo-badawczych, projektowych oraz przemysłowych.
Wraz ze swoimi współpracownikami jest laureatem licznych konkursów i autorem wielu projektów, m.in.:
– Zespołu osiedli Ursynów Płn.
– Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie
– Zespołów zabudowy mieszkaniowej z usługami – również na Ursynowie
– Gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie
– Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
– Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
– Przebudowy starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
– Sądu Rejonowego w Rzeszowie
– Gmachu Opery Podlaskiej w Białymstoku
– Zespół zabudowy mieszkaniowej „Pod Brzozami”
– Zespół zabudowy mieszkaniowej „Wiśniowe Podwórze” – Wilanów
– Kampus Uniwersytecki w Białymstoku

Laureat wielu nagród, odznaczony m.in. w 1996 roku Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim w 2015, a w 2004 r. pierwszym Medalem im. Króla Stanisława Augusta przyznawanym osobom najbardziej zasłużonym w dziele budowy majestatu Stolicy. Laureat Nagrody Honorowej SARP w 1993.

OGRÓD SZTUK

12.00 recital fortepianowy „jazz w południe”
w wykonaniu Michała Iwanka
12.00-18.00 Dom Kwiatów – instalacje floralne
Zbigniew Dziwulski
Paweł Kamiński

13.00 otwarcie wystawy Basi Flores dla dzieci: Esyfloresy
oraz wystawy Fundacji Krajobrazy: Mechanizm Natury
– w ramach projektu Stanisław Jasiński – Polak, który zrozumiał naturę

17.00 spacer autorski po ogrodach z udziałem twórców

Izabela Myszka
Krzysztof Stasiewicz
Małgorzata Tujko
Wojciech Januszczyk
Joanna Żytkowska
Marcin Sudziński
Aleksandra Niewada-Wysocka, Jan Niewada-Wysocki

18.00 wernisaż sztuki w przestrzeni publicznej
we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS
Stanisław Brach
Jarosław Koziara
Cezary Klimaszewski
Tomasz Krzpiet
Alicja Kupiec
Elżbieta Piórecka
Narcyz Piórecki
Leszek Skóra
Radosław Skóra
Zbigniew Stanuch
Anna Waszczuk
Piotr Zieleniak

20.00 koncert akustyczny pop-rock Happy Prince
21.30 kino w ogrodzie Tim Burton „Edward Nożycoręki” (1990)
(ew. Agnieszka Holland „Tajemniczy Ogród” (1993))

Niedziela, 30 sierpnia 2020

OGRÓD RODZINNY

11.00 rodzinne „drugie” śniadanie w ogrodzie – pokaz kuchni kwiatowej w wykonaniu
12.00 warsztaty opowiadania bajek w ogrodzie dla rodziców i dziadków prowadzenie Bogusław Byrski
13.00 recital fortepianowy „klasyka popołudniu” w wykonaniu Tomasza Krawczyka
14.00 warsztaty z zakładania małej pasieki w ogrodzie – dla seniorów cz. 2 prowadzenie Marcin Sudziński
15.00 warsztaty roślinne Alter Ego prowadzenie Basia Flores

OGRÓD SŁÓW

13.00-16.00 spotkania z architektami, architektami krajobrazów, twórcami, entuzjastami natury
prowadzenie Józef Szopiński

Wojciech Januszczyk
Jeremi Królikowski
Alicja Kupiec

OGRÓD SZTUK

12.00-18.00 Dom Kwiatów – instalacje floralne
Zbigniew Dziwulski
Paweł Kamiński

12.00-19.00 – rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej
17.00 spacer autorski po ogrodach z udziałem twórców

Izabela Myszka
Krzysztof Stasiewicz
Małgorzata Tujko
Wojciech Januszczyk
Joanna Żytkowska
Marcin Sudziński
Aleksandra Niewada-Wysocka, Jan Wysocki

19.00 koncert jazzowy Aga Zaryan
21.00 kino w ogrodzie Peter Greenaway „Kontrakt Rysownika” (1982)